Hody bez máje? Ani ranu

23. 06. 2013 18:15:03
První den hodů v Přibích je zdárně za námi, ale o tom, jak vlastně vypadal a jak proběhl, se můžete dočíst níže. A že stál za to snad netřeba zmiňovat.

Většina lidí obvykle vidí jako začátek hodového veselí buď zvaní stárky po vesnici nebo večerní zábavu. Vše ale začíná daleko dříve, i když nejviditelnější část jen den dopředu.

Hody se totiž nemohou obejít bez máje. A v Přibicích nebývá jen jedna - kolem hodového parketu se jich tyčí rovnou 5, šestá uprostřed a sedmá u první stárky. Máj se samozřejmě nekupuje hotová v obchodě, ale musí se pokácet, přivézt, zpracovat, nazdobit a zpracovat a to není žádná hračka. " Prvně jsme museli všechny smrky odkůrovat a ohoblovat, aby byl samotný kmen pěkně hladký a dobře vypadal. Stárky nám připravily krepákové růže a fábory, kterými jsme pak nazdobili koruny májí. Kolem parketu už máme udělané díry a tak jsme je za pomocí žebříku už jen dosadili na místa. Poslední, sedmá, patří před dům hlavní stárky, kde jsme díru museli vykopat a hotovou májdo ní vsunout. A že bysme snad máj neměli? To ani náhodou. " popsal průběh "stavby" jeden ze stárků.

Nikdy se sice nestalo, že by stárkům máj někdo v noci pokácel, ale raději vždy probíhá noční hlídání. Asi vás nepřekvapí, že stárkům a stárkám už otrnulo a tak si i trošku zvedali náladu povzbuzujícími tekutinami z bobulí. Během noci navíc začalo pršet a přítomní neměli lepší nápad, než si uspořádat drobnou místní verzi soutěže Miss mokré tričko. Inu, sranda přeci musí být, zvlášť když je jen v noci a zároveň nikoho neruší ani nepobuřuje.

DH Ištvánci při pochodu obcí; Autor: Jan Vančík

Máme druhou hodinu odpolední, sobota 22.6., a začíná první hodový den. Krojované páry se scházejí na parketu u místního hostince, odkud vychází zvací pochod vesnicí.Pro malou krojovanou chasu (a sklepníky , nebudou přeci víno pro zvaní místních tahat v rukách) byl k dispozici koňský povoz, na kterém si mohli trošku odpočinout. Zvaní místní vždy dostali od stárků zavdat vína a navíc ještě krušpánek, k tomu samozřejmě s pozváním na večerní zábavu.

Sklepníci s povozem; Autor: Jan Vančík

Pochod stárků při zvaní; Autor: Jan Vančík

S každým se museli si také připít; Autor: Jan Vančík

Večerní oblohou se začínají táhnout těžké mraky, je vidět blesky, ale program nesmí být narušen. Kolem osmé se vydávají stárci s muzikou pro své stárky do domu té hlavní. Po cestě se zpívá, hraje, průvod je doprovázen množstvím dalších lidí. Dorazilo se k hlavní stárce, prostranství před domem je zcela zaplněno. Stárci juchají a jejich partnerky vychází z domu, každá za svým. Pomalu začíná kapat a tak se celé procesí trošku zrychluje a přechází se na parket u obecního hostince, kde se odehraje večerní program.

Stárci juchají před domem hlavní; Autor: Jan Vančík

Pochod krojovaných směrem k parketu; Autor: Jan Vančík

Příchod na parket znamená především předvedení se všech krojovaných párů, a to jak malých, tak velkých. Slavnostní pochod začínají ti mladší. Jejich "výcviku" se ujala maminka první stárky, Miroslava Čápová. Po nich už nastupují ti odrostlejší, kteří už si vše zvládli naplánovat sami. A po slavnostních nástupech se ujal slova hlavní stárek, Ondřej Bednář:" Tímto je zábava zahájena". Jako naschvál ovšem zrovna v tu chvíli přestalo pokapávat a spustila se rovnou průtrž mračen. Mnoho lidí takové počasí odradilo, ale za nějakou chvíli se počasí umoudřilo a večerního programu se zúčastnilo přes 500 návštěvníků.

Nástup malých stárků; Autor: Jan Vančík

Nástup velkých stárků; Autor: Jan Vančík

Aby večer nebyl jen o samostatném bavení se návštěvníků, měli krojovaní připravena i sóla. Konkrétně kolíčkové a hroznové, kdy část stárků zaváděla páry od stolů na parket a druhá část měnila symboly sól a víno za příspěvek od tancujících. Ke všemu samozřejmě celý večer(ale i během pochodu vesnicí) hrála výborná dechová hudba Ištvánci, kteří hlavně při sólech předvedli, jak velkou dechovou kapacitu mají (bez problémů hráli i 30 minut v kuse).

O tom, že se všem zúčastněným na zábavě líbilo svědčí i fakt, že hodně lidí vydrželo až do úplného konce, přibližně do čtvrté hodiny ranní. Jestli vás mrzí, že jste se nezúčastnili, máte dnes možnost vše napravit, v 19:00 začíná druhý večerní program.

Celá krojovaná chasa; Autor: Jan Vančík

Autor: Michal Rapco | neděle 23.6.2013 18:15 | karma článku: 13.68 | přečteno: 738x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Brno

Jana Kozubíková

kOmická ohňostrojná vložka

Obzor ozáří ohňostroje. Obloha odvrátí oči od obrazovek. Osmnáctiletí oslavují. Obsluha občerstvení očekávající opulentní obnosy otvírá okénka.

16.5.2019 v 5:31 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 209 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Při stopování mi na den stačilo osmdesát korun, říká Šimon Doseděl

Možností, jak dnes cestovat, je nespočet. Málokdo je ovšem všechny využívá. Šimon Doseděl se o to snaží. Na gymnáziu vyjížděl do zahraničí přes projekt Erasmus plus a o letních prázdninách zas z Benátek stopoval až do Albánie.

9.5.2019 v 7:52 | Karma článku: 5.04 | Přečteno: 140 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Recenze: Když se blesk dotekne i diváka

Spisovatel, básník, novinář či překladatel. Nejen tím byl Rudolf Těsnohlídek, jehož život ztvárnili herci v brněnském divadle Reduta. Inscenace s názvem Mne blesk se dotekl měla premiéru na konci března.

7.5.2019 v 23:52 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 156 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Bývalý student pedagogiky představuje lidem drogy pomocí komiksů

Jako dospívající měl k drogám spíše negativní postoj. Později ho ale začalo zajímat, jak na jeho tělo bude působit marihuana. Dnes na své anonymní facebookové stránce zveřejňuje komiksy, které informují o účincích drog.

6.5.2019 v 22:39 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 235 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Marihuana měla negativní vliv na její psychiku

Nejprve se marihuaně vyhýbala, až jednou udělala výjimku. Během krátké doby ji začala užívat pravidelně. Nakonec i několikrát denně. Přestala chodit do školy a práce.

6.5.2019 v 21:37 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 424 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 823
Student žurnalistiky na brněnské FSS MUNI. K psaní jsem se dostal docela náhodou začátkem roku 2007, od té doby ale své aktivity jen rozšiřuji (a doufám že i) zkvalitňuji. Posledním posunem je psaní na Novinky.cz pro sekci Vaše zprávy a nyní zde na blogu. Kompletní tvorba se nachází shrnuta zde

Najdete na iDNES.cz